O služobných cestách do zahraničia v SKA

Autor: Igor Mrva | 17.5.2013 o 9:16 | (upravené 17.5.2013 o 9:48) Karma článku: 10,02 | Prečítané:  489x

O služobných cestách do zahraničia, cestovných náhradách a tajných rokovaniach som už písal pred dvomi rokmi. Odvtedy sa nič nezmenilo. Aspoň nič, čo by mohol radový člen Komory slovenských architektov privítať ako pozitívnu zmenu. Skôr naopak. Ako to teda stými služobnými cestami je dnes?

Pre ilustráciu a pre tých, ktorí nemali možnosť sa oboznámiť s uzneseniami predstavenstva Komory ich niektoré vybrané časti uvádzam v plnom znení.

 11. UZNESENIE PREDSTAVENSTVA   Slovenskej  komory  architektov  z 18.  septembra  2012  (X. volebné obdobie)

 D. súhlasí

 1.   s preplatením cestovných nákladov 902,63 € Ing. O. M. vyslanej na pracovné rokovanie   ENACA v Ríme 3. mája 2012,

2.   s preplatením cestovných nákladov 1006,60 € Ing. arch. M. D. vyslaného na zasadnutie VZ ACE v Amsterdame 25. až 29. apríla 2012,

3.   s preplatením cestovných nákladov 802,38 € Ing. O. M. vyslanej na pracovné stretnutie EK v Bruseli 29. júna 2012,

4.   s preplatením cestovných nákladov 846,08 € Ing. O. M. vyslanej na pracovné rokovanie EK, ENACA, ACE v Bruseli 3. Júla 2012,

 14. UZNESENIE PREDSTAVENSTVA   Slovenskej  komory  architektov  z  12.  decembra  2012  (X. volebné obdobie)

 D. SÚHLASÍ

1.  s preplatením cestovných nákladov 917,63 € Ing. O. M. vyslanej na pracovné rokovanie ACE a ENACA v Ríme 2. - 4. mája 2012,

2.    preplatením cestovných nákladov 889,74 € Ing. O. M. vyslanej na pracovné rokovanie ENACA v Lisabone 27. - 29. septembra 2012,

 15. UZNESENIE PREDSTAVENSTVA    Slovenskej  komory  architektov  z  13.  februára   2013  (X. volebné obdobie)

 C. SCHVAĽUJE

4.  účasť Ing. O. M. na zasadnutí ENACA v Helsinkách 3. marca 2013,

5.  účasť Ing. O. M. na zasadnutí podskupiny koordiná­torov pre uznávanie odb. kvalifikácií v     architektúre v Bruseli 8. marca 2013,

6. účasť Ing. arch. M. D. a Ing. O. M. na za­sadnutí finančného výboru ACE, General Coordination Meeting v Bruseli 14. marca 2013,

7.  účasť Ing. arch. M. Drahovského na zasadnutí predstavenstva ACE v Dubline 5. - 6. apríla 2013,

 E. SÚHLASÍ

 7.  s preplatením cestovných nákladov 825,80 € Ing. O. M. vyslanej na pracovné rokovanie ENACA v Štrasburgu 15. - 16. januára 2013,

9. s preplatením cestovných nákladov 1 092,53 € Ing. O. Mihálikovej vyslanej na pracovné rokovanie FICO ACE MPI a EK v Bruseli 19. - 21. septembra 2012,

10. s preplatením cestovných nákladov 1 302,67 € Ing. arch. M. D., Ing. O. M. a Ing. arch. M. B. vys­laných na Valné zhromaždenie ACE v Bruseli 29. - 30. novembra 2012,

To, čo je uvedené vyššie je všetko. Nič viac.

Predtavenstvo nestanovuje žiadne mantinely alebo požiadavky, či stanoviská s ktorými by Ing. O.M. alebo ktokoľvek iný mal odchádzať na jednotlivé služobné cesta a tam ich presadzoval, alebo hájiť?

Po návrate zo zahraničia predstavenstvo opäť na svojich zasadnutiach  nepreberá výsledky týchto služobných ciest a nehodnotí účať nášho zástupcu na nich? Len schvaľuje preplatenie služobných ciest? Vyzerá to tak, že stačí sa zúčastniť.

Keď sme pri preplácaní. Komu to náhodou uniklo tak dávam do pozornosti nasledujúcu skutočnosť:

 

  • 1. Komora preplatila Ing. O.M. cestovné náklady vo výške 902,63 € za vyslanej na pracovné rokovanie ENACA v Ríme 3. mája 2012 (18.9.2012)
  • 2. Komora preplatila Ing. O.M. cestovné náklady vo výške 917,63 € za vyslanie na pracovné rokovanie ACE aENACA vRíme 2. - 4. Mája 2012 (12.12.2012)

 

Pýtam sa  ako môže byť jedna osoba naraz na dvoch služobných cestách v tom istom čase, na tom istom meste a v tej istej organizácii?! (ENACA)

Zdá sa, že systém „dva v jednom" už nie je doménou len pri šampónoch a telových mliekach, ale presadzuje sa aj pri zahraničných služobných cestách v Slovenskej komore architektov.  A z toho má veľkú radosť asi málokto.  Ale iste to budú vedieť predstavitelia Komory vierohodne vysvetliť. Či?

Keď som sa spýtal prečo sú správy zo služobných ciest pred radovými členmi Komory utajované a zneprístupnené heslom dostal som nasledovnú odpoveď:

„Správy zo služobných ciest boli z taktického dôvodu kvôli vyjednávacím pozíciám a neverejným informáciám v nich popísaných zaheslované, vzhľadom na ukončený proces predmetných negociácií budú v najbližších dňoch na webe prístupné bez hesla."

Toto odôvodnenie vnímam ako smiešne, naivné a nehodné jeho odosielateľa. Neviem, kto toto odôvodnenie vymyslel. Viem len kto mi ho poslal.

Naozaj nás, radových členov Komory chce niekto presvedčiť, že:

 

  • všetky služobné cesty sa zaoberali len a len utajovanými skutočnosťami?
  • predstavenstvo   Komory   vysielalo  Ing.  O.M.  na  „tajné"   jednania  bez  náležitého  usmernenia východiskových pozícií, limitou a predstavenstvom schválených materiálov?
  • po návrate  zo služobných  ciest a „tajných" jednaní  predstavenstvo neprerokuje  výsledky  týchto „tajných" jednaní? Nespraví žiadne uzávery? Nevyhodnotí činnosť nášho zástupcu? Neprime žiadne rozhodnutia?

 

Zaujíma ma, a po odtajnení si rád pozriem, o aké „negociačné" jednania išlo. Pokiaľ viem sme ako Komora už dávno členmi týchto organizácií. Ale rád sa po odtajnení správ z týchto „tajných" služobných ciest porozprávam s autorom odôvodnenia ich zneprístupnenia členom Komory ktorý tieto služobné cesty zo svojich príspevkov platia.

Je zaujímavé, že pre členov Českej komory architektov správy z tých istých podujatí na ktorých sa zúčastňujú spolu s našimi zástupcami nie sú tajné! Možno si to skontrolovať na webovej stránke ČKA. Napríklad záznam z valného rokovania ACE konaného 27. 4. 2012 v Amsterdame nájdu záujemcovia tu: (http://www.cka.cc/oficialni_informace/Pracovni-skupiny/ps-pro-zahranicni-aktivity/1.-valna-hromada-ace-2012)

Správa začína takto:

 1. valná hromada ACE 2012

Dne 27.4. 2012 se v Amsterdamu konalo jednání Evropské rady architektů.

Jarní valné hromady v holandském hlavním městě se za ČKA zúčastnili panové Jan Vrana, Dalibor Borák a David Mareš. Valná hromada ACE se koná 2x do roka, ta podzimní většinou v Bruselu, v sídle ACE.

Součástí dubnové VH bylo "Sustainable Construction: from circle of blame to circle of flame". Akci pořádala Evropská komise a to ve dnech 25.-26. dubna 2012.

Je tu ešte jedna možnosť prečo sú správy našich zástupcov tajné.

V tomto prípade bol asi náš zástupca Ing.arch. M.D. na inom valnom zhromaždení ako jeho český kolegovia. Síce tiež v Amsterdame. Tiež v apríli. Tiež na valnom zhromaždení ACE. Ale na rozdiel od ich valného zhromaždenia, ktoré trvalo len jeden deň (27.4.2012) a sprievodný program dva dni (25.-26.4.2012) trvalo valné zhromaždenie aj so sprievodným programom nášmu zástupcu päť dní!  25 až 29 apríla 2012. A tak bola táto služobná cesta, ako vidno vyššie, aj vyúčtovaná.

Alebo tie dva dni naviac, venoval náš zástupca tým „tajným  negociačním" jednaniam? Inak bol na tom istom valnom zhromaždení ako jeho českí kolegovia? Ale prečo je potom celý záznam zo služobnej cesty tajný? Nestačilo by utajiť len tie dva dni naviac?

Verím, že aj tento drobný nesúlad sa nakoniec vysvetlí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický

Češka bola roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour z motorky.


Už ste čítali?