Otvorený list predstavenstvu SKA

Autor: Igor Mrva | 16.5.2013 o 9:33 | (upravené 16.5.2013 o 9:55) Karma článku: 3,35 | Prečítané:  318x

Vážení členovia predstavenstva. Na blížiace sa valné zhromaždenie SKA ktoré sa bude konať 25.5.2013 chcete predložiť na schválenie základné materiály ktorými sa riadi Slovenská komora architektov. Štatút, volebný poriadok a disciplinárny poriadok.   Vyzývam Vás týmto aby ste tieto materiály z jednania valného zhromaždenia stiahli.

Odôvodnenie:

Predkladané materiály (štatút, volebný a disciplinárny poriadok) neboli pred predložením prekonzultované s členskou základňou. Ich výsledný tvar nie je dohodou väčšiny aktívnych členov Komory ale len úzkeho okruhu okolo predstavenstva Komory.

  • Na predchádzajúcom  valnom zhromaždení sa hovorilo aj oúprave webovej stránky Komory tak, aby na nej mohla  prebiehať  vnútrokomorová  diskusia.  Práve tu  sa mali pripravované materiály prediskutovať s členskou základňou. Žiaľ, nestalo sa tak.

Niektoré zmeny sú pre väčšinu radových členov Komory v podobe ako sú predložené neprijateľné.

  • Najkontroverznejšie sú body okolo príspevkov na chod Komory.

Predkladané materiály sú vniektorých bodoch v rozpore so zákonom č. 563/2009 Z.z. o správe daní.

  • V zákon č. 563/2009 Z.z. v §11 sa okrem iného píše:

„(3) Správca dane je povinný poučiť daňové subjekty a iné osoby o povinnosti zachovávať daňové tajomstvo a o právnych dôsledkoch porušenia tejto povinnosti."

„(4) Porušením  daňového  tajomstva  je  oznámenie  alebo  sprístupnenie  daňového  tajomstva osobe,  ktorá nemá oprávnenie  oboznamovať sa s daňovým tajomstvom. Osobou oprávnenou oboznamovať sa s daňovým tajomstvom je správca dane a subjekty uvedené v odseku 6."

Odstavec (6) je  veľmi obsiahly ale  neobsahuje medzi oprávnenými osobami žiadnych pracovníkov poverených SKA tak, ako je to uvedené v návrhu štatútu SKA v čl. 13 odst. (3) a odst. (4) písm. d)

Navrhované zmeny sú v dôvodových správach nedostatočne zdôvodnené.

  • Ako príklad uvediem vypustenie  práva  člena Komory odvolať  sa proti  uzneseniu valného zhromaždenia ak sa ho priamo týka. Napriek tomu,  že je to hrubý zásah do práv  člena Komora vdôvodovej správe sa nič nehovorí o dôvodoch ktoré viedli navrhovateľa k takémuto obmedzeniu práv člena SKA.
  • Všeobecne  možno  konštatovať,  že  predkladateľ  návrhov si nedal žiadnu veľkú prácu so zdôvodnením zmien, pre ktoré sa bez diskusie sčlenmi Komory rozhodol.

 S pozdravom,              Igor Mrva

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický

Češka bola roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour z motorky.


Už ste čítali?