Opäť je tu valné zhromaždenie SKA.

Autor: Igor Mrva | 15.5.2013 o 7:38 | (upravené 15.5.2013 o 13:21) Karma článku: 3,60 | Prečítané:  431x

Dva roky ubehli ako voda a opäť tu máme valné zhromaždenie Slovenskej komory architektov (SKA). Valné zhromaždenie sa bude konať 25. mája 2013 v Bratislave. Pred dvomi rokmi som pomerne podrobne rozobral problémy SKA ako som ich v tom čase vnímal ja. Moje názory si možno pozrieť v mojich starších blogoch. (mrva.blog.sme.sk)

 

Žiaľ, po dvoch rokoch pri pohľade späť musím konštatovať, že problémov neubudlo. Nič sa nezmenilo. Staronové predstavenstvo nedokázalo prekročiť svoj tieň. Skôr naopak. Predstavenstvo v potieraní demokratických princípov v spôsoboch vedení Komory ešte pritvrdilo.

 

  • Pred dvomi rokmi, aj keď boli moje stanoviská kpráci predstavenstva aostatných orgánov Komory viac než kritické, uverejnila Komora moje návrhy na uznesenia valného zhromaždenia ako oficiálne materiály Komory na webe SKA. Spraviť to isté dnes Komora odmieta. Predstavenstvo Komory odmieta umožniť radovým členom publikovať na webovej stránke Komory ich návrhy sktorými chcú predstúpiť pred valné zhromaždenie. Na mieste je otázka prečo?

Namiesto toho údajne pripravuje spracovať všetky pripomienky do tabuľkovej formy. Neviem si dosť dobre predstaviť ako to bude vyzerať so zdôvodneniami navrhovaných zmien. Tie budú vynechané alebo vytrhnuté z konceptu? Uvidím.

  • Pokiaľ pred dvomi rokmi boli predstavitelia Komory ešte ochotní diskutovať ovýsledkoch služobných ciest smerujúcich väčšinou do zahraničia, dnes predstavenstvo rozhodlo, že členom komory neumožní sa oboznámiť so správami zo služobných ciest. Pri tom predstavenstvo zabudlo, že tieto služobné cesty sú platené zpríspevkov členov Komory.

Zdôvodneniu akosi nemôžem uveriť. Je totiž takéto:

Správy zo služobných ciest boli z taktického dôvodu kvôli vyjednávacím pozíciám a neverejným informáciám v nich popísaných zaheslované, vzhľadom na ukončený proces predmetných negociácií budú v najbližších dňoch na webe prístupné bez hesla."

Som veľmi zvedavý na tie tajné informácie. To všetky služobné cesty boli len o tajných informáciách? A čo tie, ktoré smerovali do  „spolkov a združení" v ktorých sme už dávno členmi a negociačné rozhovory sú dávno za nami? A naozaj sa jednalo výlučne o tajných informáciách? O ničom inom? Alebo len predstavenstvo nechce, aby členovia vedeli na čo sa míňajú ich príspevky?

  • Predstavenstvo dokonca odmietlo na svojom vlastnom zasadaní prejednať podrobnú správu opoužití finančných prostriedkov Komory. Auž vôbec ju nemieni predložiť členskej základni. (Osobne si myslím, že ju nedalo ani vypracovať) Ato aj napriek tomu, že ide openiaze vyzbierané od radových členov Komory.
  • Napriek tomu, že sa predstavenstvo odmietlo zaoberať podrobnou správou očerpaní finančných prostriedkov Komory navrhuje výrazne zvýšiť poplatky. Približne na dvojnásobok. Ale zakých dôvodov, keď odmietlo spracovať podrobný rozbor čerpania financií? Len tak od oka? Ana základe čoho má toto navýšenie schváliť valné zhromaždenie? Pravdepodobne na základe splnomocnení ktoré dostane od členov Komory jej predseda.

Možno sa niekto spýta v čom je problém. Veď aj ostatní členovia Komory môžu prísť na valné zhromaždenie so splnomocneniami. To samozrejme môžu. Ale len predseda Komory môže (a robí to) pred každým valným zhromaždením za peniaze Komory poslať každému tlačivo splnomocnenia so svojim menom a s výzvou poveriť ho zastupovaním. (cca 1 600 listov) Kto iný si to môže dovoliť?

  • Pre členskú základňu je záhadou akým spôsobom sa vyberajú spolupracujúce osoby afirmy. Predstavenstvo odmieta zverejňovať na webovej stránke Komory uzatvorené zmluvy ačerpanie finančných prostriedkov vzmysle Zákona oslobodnom prístupe kinformáciám.
  • Predstavenstvo sa vnovonavrhovanom štatúte Komory rozhodlo zájsť až za hranice zákonnosti. Konkrétne sa rozhodlo ignorovať Zákon oúčtovníctve aZákon ospráve daní. Pojem „daňové tajomstvo" zjavne predstavenstvu SKA nič nehovorí.
  • Predstavenstvo sa ani neunúva vdôvodových správach kpredkladaným materiálom zdôvodniť navrhované zmeny. Ato ani vtedy, keď ide ozákladné práva radových členov Komory.

Ako príklad uvediem zrušenie možnosti člena Komory odvolať sa proti rozhodnutiu valného zhromaždenia ktoré sa ho priamo týka. V dnes platnom Štatúte túto možnosť má. V novonavrhovanom  štatúte predkladanom predstavenstvom Komory je táto možnosť vylúčená. Bez akéhokoľvek zdôvodnenia!

 

  • Natíska sa otázka, ako si toto všetko môže Komora voči svojim členom dovoliť. Ja to vidím tak, že Komora počíta stým, že sa ľudia nechajú zastrašiť!

 

K niektorým horeuvedeným bodom, ako aj k svojim návrhom na úpravu materiálov  ktoré predkladá predstavenstvom Komory na valné zhromaždenie sa vrátim v nasledujúcich príspevkoch.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický

Češka bola roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour z motorky.


Už ste čítali?