Otvorený list predsedovi Slovenskej komory architektov

Autor: Igor Mrva | 23.2.2011 o 8:20 | (upravené 23.2.2011 o 8:28) Karma článku: 4,50 | Prečítané:  1370x

Vážený pán predseda Ing.arch. Juraj Šujan.     14.mája 2011 sa uskutoční v Bratislave Valné zhromaždenie SKA. Jeho  úlohami, okrem iného, je vytýčenie hlavných smerov činnosti Komory a voľba orgánov SKA na nasledujúce 2 roky.

Ani pri snahe naplniť tieto úlohy Valného zhromaždenie ale nie je možné porušovať demokratické princípy riadenia a ohrozovať tak priebeh a výsledky volieb, ako aj výsledky Valného zhromaždenia ako celku, jeho nevhodnou organizáciou.

Obe hore uvedené hrozby vyplývajú zo zverejneného programu Valného zhromaždenia. A to z nasledujúcich dôvodov.

1.

V každej demokraticky riadenej spoločnosti valné zhromaždenie začína schválením jeho programu členskou základňou. Schválenie programu len predstavenstvom je nedemokratické a považuje sa za priamy diktát.

 

Zverejnený program Valného zhromaždenia SKA  neobsahuje bod „schválenie programu valného zhromaždenia“!

2.

V každej demokratickej spoločnosti na akékoľvek voľby dozerá a riadi ich valným zhromaždením zvolená volebná komisia. A je taktiež úplnou samozrejmosťou, že zvolená volebná komisia riadi voľby od ich úplného začiatku.

Je taktiež samozrejmosťou, že ak voľby sú vyčlenené výlučne do kompetencie len valnému zhromaždeniu nie je možné ich zahájiť a vykonávať mimo valného zhromaždenia. A to ani čiastočne.

 

V zmysle § 27, zákona č. 138/1992 Zb. o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch je do výlučnej kompetencie valného zhromaždenia daná aj voľba orgánov komory.

V zmysle čl. 8, ods. (1) Volebného poriadku SKA „Valné zhromaždenie zvolí na návrh predstavenstva volebnú komisiu. ...“ a podľa ods. (2) pís. a) toho istého článku Volebného poriadku SKA „Volebná komisia kontroluje zapečatenie urny “

 

Podľa zverejneného programu Valného zhromaždenia SKA sa ale už hodinu pred otvorením valného zhromaždenia (o 8:00) zaháji voľba vhodením hlasovacích lístkov do urny. Až po otvorení valného zhromaždenia (o 9:00) sa zvolí volebná komisia.

Otázkou je, kto skontroluje zapečatenie urny pred zahájením voľby a kto bude viesť, riadiť a dozerať na priebeh voľby od jej zahájenia až do zvolenia volebnej komisie? A na základe akého mandátu? A je možné považovať voľby ktorých časť prebehla mimo valného zhromaždenia za platné?

 

Vážený pán predseda.

Týmto Vás žiadam o úpravu programu pripravovaného Valného zhromaždenia SKA tak, aby jeho priebeh bol v  súlade s demokratickými princípmi, zákonom o  autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch a volebným poriadkom Komory s cieľom, aby jeho priebeh a závery nebolo možné žiadnym spôsobom spochybniť.

 

 

 

 

S priateľským pozdravom                                        Akad.arch.Ing. Igor Mrva

                                                                                      autorizovaný architekt

 

V Trenčíne 21.2.2011           

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický

Češka bola roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour z motorky.


Už ste čítali?