reklama

Maslowova pyramída potrieb a Slovenská komora architektov - 1.

Americký psychológ Abrahám Harold Maslow uverejnil v roku 1943 svoju teóriu  piatich na seba naviazaných ľudských potrieb. Sú to:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
  1. fyziologické potreby

  2. potreba bezpečia a istoty

  3. potreba spolupatričnosti

  4. potreba uznania

  5. potreba sebarealizácie

Prvú až štvrtú kategóriu považuje Maslow za základné, piatu za rastovú. Pri tom platí, že nižšie označené potreby sú významnejšie a ich uspokojenie, aspoň čiastočné, je podmienkou vzniku vyššie označenej a menej naliehavej potreby.

Pri grafickom vyznačení tvorí tento systém akúsi, dnes všeobecne uznanú, pyramídu potrieb. Jej základňu tvoria fyziologické potreby. Z nich vyrastá potreba bezpečia a istoty. Na nej stojí potreba spolupatričnosti. Nad ňou je potreba uznania a vrchol pyramídy tvorí potreba sebarealizácie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samozrejme vždy sa nájdu výnimky, ktoré niektorý stupeň obídu alebo bagatelizujú. Keď sa ale pozeráme na spoločnosť ako celok, sú tieto výnimky bezvýznamné a nie je možné Maslowom definovanú postupnosť ignorovať.

Maslow touto pyramídou hovorí o potrebách spoločnosti. O podmienkach rastu a spokojnosti. Je to všeobecná teória a možno ju aplikovať na akékoľvek spoločenstvo.

Slovenská komora architektov tvorí spoločenstvo profesionálov profesijne zameraných na architektúru a urbanizmus. Na takto združenú architektonickú obec sa možno tiež pozrieť optikou Maslowovej pyramídy. Pyramída základný potrieb členov SKA by vyzerala asi takto:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

1. fyziologické potreby.

Základnou „fyziologickou“ potrebou architekta je mať vyhovujúce podmienky na prácu a to predovšetkým u nás doma. Absolútna väčšina členov SKA pracuje na Slovensku, v slovenských pomeroch a v slovenskom legislatívnom prostredí.

2. potreba bezpečia a istoty.

Architekt pre pokojné vykonávanie práce potrebuje mať istotu, že jeho prácu nebude vykonávať nik kto na to nie je spôsobilý a nemá na takúto prácu oprávnenie. Potrebuje mať istotu, že jeho práca bude primerane ohodnotená. Potrebuje mať istotu, že za prevedenú prácu dostane riadne a včas zaplatené. Potrebuje mať istotu, že výsledky jeho práce si nik svojvoľne neprivlastní. A potrebuje mať istotu, že pri nakladaní s výsledkami jeho práce sa budú rešpektovať jeho autorské práva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3. potreba spolupatričnosti

Architekt potrebuje mať pocit spolupatričnosti svojich kolegov. Spolupatričnosti, s ktorou môže počítať pri obhajobe svojich práv. Potrebuje mať istotu, že pri obhajobe svojich práv neostane opustený svojimi kolegami a ani svojou stavovskou organizáciou.

4. potreba uznania

Časť architektov, keď sú naplnené ich základné potreby začne pociťovať potrebu uznania. Začnú sa zaujímať o súťaže a začnú si budovať imidž úspešného profesionála.

5. potreba sebarealizácie

Časť architektov, početne najmenšia, začne hľadať možnosti ďalšej sebarealizácie aj mimo hranice Slovenska a začne hľadať možnosti profesionálne sa presadiť v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samozrejme nájdu sa výnimky, ktoré úspešne poprehadzujú túto pyramídu, ale vzhľadom na počet všetkých členov SKA si dovolím tvrdiť, že ich je veľmi málo.

Ak štát v rámci svojich povinností nezabezpečí svojim občanom základné fyziologické potreby a pocit bezpečia a istoty vedie to najprv k letargii občanov ku svojmu štátu a následne k odporu k jeho štruktúram.

Nie je to inak ani vo vzťahu autorizovaných architektov k SKA.

Ak SKA nezabezpečí svojim členom základné „fyziologické“ potreby, pocit bezpečia a spolupatričnosti nemožno sa čudovať, ak jej členovia začnú byť pasívni a neskôr sa Komore obrátia chrbtom.

Aká je dnes situácia v Slovenskej komore architektov? Sme v pohode? V štádiu letargie? Alebo sa blížime k štádiu odporu? Ako by to vyzeralo s Komorou, ak by jej súčasný členovia neboli k členstvu v nej „nútení“ zákonom? Existovala by vôbec?

Dovolím si vysloviť svoj súkromný názor. Podľa mňa by neexistovala a jej súčasní členovia by nemali dôvod do takejto Komory vstúpiť.

Komora, tak ako to vidím ja, nenapĺňa základné potreby svojich členov v zmysle Maslowovej pyramídy. A to ani vtedy, ak pripustím, že sa snaží pracovať podľa zákonov, vyhlášok a svojich vnútrokomorových predpisov. Ak to ale pripustím, niekde bude chyba! A jediné, čo mi dáva zmysel je, že tieto zákony, vyhlášky a predpisy nie sú v poriadku. Ak to tak ale je, mala by sa komora predovšetkým snažiť o ich zmenu. Robí to? A čomu sa vlastne Komora predovšetkým venuje?

V prvom rade sa treba pozrieť na – „Postavenie a úlohy Komory“. Tento materiál síce vychádza zo zákona o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch, ale našu vnútrokomorovú interpretáciu nám nik nenadiktoval. Prijali sme ju sami! Všetky ostatné právne predpisy a vnútrokomorové materiály vytvárajú len rámec v ktorom komora napĺňa svoje úlohy a buduje svoje postavenie. Aj v nevyhovujúcom rámci si ale Komora môže vytýčiť úlohy, ktoré sa budú snažiť napĺňať základné potreby jej členov! Tak prečo to nespraviť?

Pokračovanie o 7 dní.

Igor Mrva

Igor Mrva

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Profesiou som architekt, ale zaujímajú ma aj iné témy. Zoznam autorových rubrík:  architektúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu