Valné zhromaždenie Slovenskej komory architektov

Autor: Igor Mrva | 7.1.2011 o 8:38 | (upravené 7.1.2011 o 8:50) Karma článku: 6,49 | Prečítané:  1275x

Predstavenstvo Komory slovenských architektov na svojom zasadnutí konanom 4. novembra 2010 zvolalo Valné zhromaždenie SKA. Valné zhromaždenie sa uskutoční 14 mája 2011 v Bratislave. Predstavenstvo svojim uznesením č. 15 zo 16. decembra 2010 prijalo aj Technicko-organizačné zabezpečenie volieb do orgánov komory. A tu vidím problém.    

 

Postup predstavenstva SKA ma utvrdzuje v tom, že členovia Komory sú zaujímaví len v dvoch prípadoch. Prvý krát raz ročne pri kontrole zaplatenia členských poplatkov a druhý krát raz za dva roky ako voliči pri voľbe členov orgánov komory. A teraz sa blíži ten druhý dôvod.

 

Podľa môjho názoru má Valné zhromaždenie ako najvyšší orgán Komory predovšetkým:

 

1.     V diskusii zhodnotiť súčasný stav v Komore.

2.     V diskusii pomenovať konkrétne problémy, s ktorými sa stretávajú členovia Komory.

3.     V diskusii definovať potrebné zmeny ktoré prinesú riešenia konkrétnych  problémov.

4.     V diskusii načrtnúť postupy, ktoré povedú k požadovaným zmenám.

5.     Vybrať ľudí, ktorí požadované zmeny dokážu uskutočniť.

 

Tejto logike, ak platí, by mala byť podriadená aj príprava Valného zhromaždenia. Ak by to platilo, mohla by príprava Valného zhromaždenia vyzerať asi takto:

 

1.     Predstavenstvo zvoláva valné zhromaždenie.

2.     Predstavenstvo podnecuje širokú diskusiu o problémoch, s ktorými sa stretávajú členovia SKA.

3.     Predstavenstvo prijíma technicko-organizačné zabezpečenie Valného zhromaždenia, ktorého súčasťou je aj technicko-organizačné zabezpečenie volieb do orgánov komory.

 

Realita je ale úplne iná. Predstavenstvo SKA zdá sa zaujímajú len voľby a tie aj pripravuje. Vo zverejnených materiáloch nenájdeme ani riadok o diskusii. Zato je tam podrobný 9 bodový harmonogram zabezpečenia volieb.

Dúfam, že budete so mnou súhlasiť ak poviem, že dôraz kladený na prípravu odzrkadľuje dôležitosť toho, čo pripravujeme. A voľby, sú zdá sa pre naše vedenie jediným dôležitým bodom valného zhromaždenia.

 

Zdá sa, že tohtoročné valné zhromaždenie sa nebude veľmi líšiť od toho v roku 2009.

Len pre osvieženie pamäte:

·       Valné zhromaždenie bolo zvolané na 15. Mája 2009 do Spišskej Novej Vsi.

·       Správa predstavenstva za VIII volebné obdobie bola zverejnená v júnovom čísle Informácií SKA. Teda z hľadiska diskusie „po funuse“. Mohli si ju síce vypočuť účastníci Valného zhromaždenia, ale o situácii v komore sa nedalo diskutovať pred ním.

·       V aprílovom a májovom čísle Informácií SKA boli uverejnené materiály prerokovávané na Valnom zhromaždení. Na základe čoho boli spracované nevedno. Nepredchádzala im totiž žiadna verejná diskusia.

·       V aprílovom čísle boli predstavení kandidáti kandidujúci do orgánov komory. Tí aspoň mali možnosť veľmi stručne vyjadriť, čo chcú v prípade zvolenia robiť. Príspevky však boli také stručné, že im vo väčšine prípadov neostal priestor na to, aby  napísali aj to, prečo to chcú robiť a čo tým chcú dosiahnuť.

Na diskusiu už akosi neostal čas. Veď voľby sa konali už 15.Mája.

·       V januárovom čísle Informácií SKA bolo zverejnené „Organizačné zabezpečenie Valného zhromaždenia“a jeho súčasťou bol aj program valného zhromaždenia. Pre tých, ktorí sa k nemu nedostali si ho dovoľujem uviesť.

 

o      7:30 – prezentácia a odovzdanie hlasovacích lístkov

o      8:00 – otvorenie a voľba návrhovej komisie

o      8:30 – správa o činnosti komory

o      9:00 – informácie o činnosti autorizačnej komisie

o      9:30 – prestávka

o    10:00 – koniec hlasovanie začiatok zratúvania hlasov volebnou komisiou

o    10:15 – návrh zmien a doplnkov štatútu komory

o    11:45 – vyhlásenie výsledkov volieb do orgánov komory (predseda volebnej komisie)

o    12:00 – obedňajšia prestávka

o    13:20 – voľba predsedov a podpredsedov komory

o    13:45 – diskusia

o    16:00 – schválenie uznesenia

o    16:15 – záver

 

Rád si nechám vysvetliť k čomu je dobrá diskusia až  na záver Valného zhromaždenia, keď sú rozdelené posty a schválené materiály. Ako takáto diskusia prispeje k rozhodovaniu sa voličov pre jednotlivých kandidátov?

Pozorný čitateľ si iste všimol, že v programe chýbalo hlasovanie o samotnom programe Valného zhromaždenia! Chýba tam aj hlasovanie o zložení volebnej komisie.

 

Bez zachovávania základných demokratických princípov a širokej slobodnej diskusie je takto postavené Valné zhromaždenie len o voľbe do orgánov komory. Ako by komora nemala iné povinnosti.

 

Mám obavy, že tento rok to bude ešte horšie. Ani formálne na stránkach Informácií SKA nebude priestor pre plnohodnotnú diskusiu. Dôvod je prostý, do volieb už vyjdu len tri čísla. Vo februári v apríli a v máji. Ak to májové príde po 15, čo je pravdepodobné, tak reálne budú len dve! Podľa zverejneného harmonogramu majú byť materiály k Valnému zhromaždeniu a zoznam kandidátov odoslané na zverejnenie 14. marca. Uverejnené budú teda v aprílovom čísle. Prakticky poslednom dostupnom pred voľbami.

Na 14 apríla je naplánované  „prerokovanie došlých pripomienok k materiálom na valné zhromaždenie“ Ja sa pýtam akých? Materiály budú uverejnené v aprílovom čísle Informácií SKA! Teda pravdepodobne sa dostanú k čitateľom po 14.apríli! Je to len zhoda okolností alebo zámer? Diskutovať sa možno pokúsia tí, čo materiály nájdu na webe Komory. Ale bude to diskusia? Komora zverejní materiály a člen sa k ním na webe vyjadrí. Žiadna možnosť verejnej diskusie! Žiadna možnosť výmeny názorov. A predpokladám žiadna odpoveď. Teda prakticky žiadna diskusia! Prečo?

 

Predstavenstvo Komory slovenských architektov by nemalo pripustiť takéto nedemokratické praktiky a nieto ich presadzovať. Predstavenstvo by malo vytvoriť priestor pre verejnú diskusiu a skutočne sa začať zaujímať o názory a problémy členov SKA. Inak je členstvo v komore len o príspevkoch a „korytách“!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Ilumináti, pedofília a ŠtB. Špinavý boj o Hrad sa rozbieha

Hoaxy môžu pomôcť Zemanovi vyhrať.

DOMOV

Dobré ráno: Česi si dovolili, čo si u nás ani Fico netrúfol

Ako prebiehajú české prezidentské voľby.

KOMENTÁRE

Zeman sa buď zaprie, alebo prehrá

Konfrontačná kampaň tentoraz stačiť nebude.


Už ste čítali?