reklama

Odborná spôsobilosť a projektová činnosť.

Mali by sme sa snažiť o to, aby Slovenská komora architektov vytrvalo robila všetky potrebné kroky vedúce k tomu, aby architektúru mohli, minimálne pre potreby územného a stavebného konania, robiť len na to oprávnené osoby. Aby toto oprávnenie nebolo zameniteľné tak, ako je to v súčasnosti. A aby sa tým dosiahla taká  situácia aká je u ostatných profesií. (statika, doprava, elektrika, plyn, zdravotechnika, požiarna ochrana ...) Tak znie druhý bod v blogu s názvom – O čo sa snažiť. Teraz sa pokúsim načrtnúť, o čo by sme sa mali snažiť v tejto oblasti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Pre napĺňanie tohto bodu je okrem iného potrebné:

· Dosiahnuť, aby každý projekt mal svojho hlavného architekta a hlavného inžiniera.

o  Odôvodnenie: Návrh akejkoľvek stavby a jej projektová dokumentácie obsahuje vždy architektonické riešenie, stavebno-konštrukčné riešenie, statiku a podľa potreby aj ostatné profesie (zdravotechnika, vykurovanie, elektroinštalácie, plynoinštalácia ...) Architektonické riešenie a stavebno-technické riešenie je spravidla spracované v jednej výkresovej dokumentácii ako architektonicko-stavebné riešenie. Je pri tom v súčasnosti legislatívne úplne jedno, či túto časť projektovej dokumentácie spracuje autorizovaný architekt alebo autorizovaný stavebný inžinier. Pri tom architektonické riešenie a stavebno-konštrukčné riešenie vyžaduje každé svoje špecifické odborné vedomosti a zdatnosti. To je aj dôvodom, prečo sa tieto, aj keď veľmi príbuzné odbory, študujú každý samostatne. Z toho istého dôvodu je aj ústna časť autorizačnej skúšky a portfólio kandidáta prikladané k autorizácii rozdielne v SKA a SKSI. Je preto nezmyselné, ak sa po autorizácii tento rozdiel zotrie. Ak stavebné konštrukcie a architektúra sú dva samostatné študijné odbory, a ak sú rozdielne autorizačné skúšky malo by sa to následne odraziť aj v projekčnej praxi. Jediné logické riešenie je, že každá projektová dokumentácia bude mať svojho hlavného architekta zodpovedného za jej architektonické riešenia a taktiež svojho hlavného inžiniera zodpovedného za konštrukčné riešenie. Presne tak, ako má každá stavba svojho statika zodpovedajúceho za statické výpočty a dimenzovanie nosných konštrukcií, svojho zdravotechnika zodpovedného za rozvody vody a kanalizácie, svojho plynára (ak je plynofikovaná) zodpovedného za rozvod plynu a tak ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

· Dosiahnuť, aby odborná spôsobilosť autorizovaného architekta a autorizovaného stavebného inžiniera nebola voľne zameniteľná.

o  Odôvodnenie: Ako je uvedené vyššie architektúra a stavebné konštrukcie sú dva samostatné odbory ktoré sa študujú každý zvlášť a aj požiadavky na autorizáciu sú rozdielne. Preto je úplne pomýlené ak sa v praxi voľne zamieňajú. Tieto odbory by mali byť nezameniteľné presne tak, ako nie je možné legislatívne zameniť statika za nikoho iného, zdravotechnika za nikoho iného, dopraváka za nikoho iného a tak ďalej.

Nezameniteľnosť samozrejme neznamená, že stavebný inžinier nemôže robiť architektúru a naopak. Ak stavebný inžinier chce robiť aj architektúru nič mu nebráni predložiť portfólio prác, zložiť autorizačnú skúšku v SKA a získať tak oprávnenie na vykonávanie architektonických služieb. Koniec-koncov v SKA máme viacero stavebných inžinierov, ktorí týmto spôsobom získali oprávnenie na poskytovanie architektonických služieb. To isté platí aj o SKSI.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

· Vstúpiť do jednania so Slovenskou komorou stavebných inžinierov za účelom koordinácie postupu pri snahe zmeniť legislatívu.

o  Odôvodnenie: Keďže sa navrhované zmeny týkajú aj Slovenskej komory stavebných inžinierov nie je možné túto zmenu dosiahnuť bez dohody a spolupráce so SKSI. Jediná rozumná cesta k dosiahnutiu tohto cieľa vedie len cez dohodu so SKSI.

· Vstúpiť do jednania so zástupcami zákonodarného zboru v snahe o novelizáciu ZÁKONA č. 138/1992 Zb. Slovenskej národnej rady z 28. februára 1992 o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch.

o  Odôvodnenie: Ak má navrhovaná zmena reálne fungovať aj v projekčnej praxi je nutné ju zakotviť v zákone o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch. Na to je ale treba osloviť zákonodarcov a dosiahnuť, aby si ju osvojili a následne predložili do parlamentu na schválenie ako poslanecký návrh. Bez tohto legislatívneho kroku sa nič nezmení. Nemožno totiž očakávať, že stavebné úrady budú zrazu z vlastnej vôle rozlišovať medzi autorizovaným architektom a autorizovaným inžinierom a požadovať aby na každej projektovej dokumentácie boli obe pečiatky potvrdzujúce, že ako architektúru ako aj stavebné konštrukcie spracovala na to oprávnená osoba.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zo všetkých navrhovaných zmien bude táto asi najťažšie dosiahnuteľná. Dôvod je zrejmý. Netýka sa len nás a bude treba presvedčiť o jej potrebe aj zákonodarcov. To však neznamená, že sa o to nemáme pokúsiť a že nemáme pre túto zmenu spraviť všetko, čo je v našich silách.

Po diskusii s členmi SKA, s tými ktorí budú mať o diskusiu záujem, upravím horeuvedené body do podoby návrhov na uznesenia valného zhromaždenia a predložím ich na valnom zhromaždení na prejednanie a schválenie.

Igor Mrva

Igor Mrva

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Profesiou som architekt, ale zaujímajú ma aj iné témy. Zoznam autorových rubrík:  architektúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu